Изложбеният център за вино и винарски технологии в Сливен представя своя потенциал в дните на Международното туристическо изложение във Велико Търново. Центърът е създаден през 2007 г., за да популяризира новостите във винарската индустрия и да представя класически технологии във винарството и лозаството. Днес компанията „Алголекс“ е представител за България на водещи компании от Европа и Австралия, а в дните на празниците на културния туризъм във Велико Търново представя и вина за ценители.
„Знаем, че виното ни е предадено от поколенията, за да се забавляваме. И ние сме твърдо решени да го правим“– така представят своята компания „Веселите винари“. Избата отглежда собствени лозя. Гордост за винопроизводителите е екологичната продукция.
„Ние сме „The Jolly Vintners“, “Веселите Винари“ – сговорна дружина с мечта да прави хубаво вино!“ Гостите на Международното изложение „Културен туризъм“ могат да го опитат в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ до 23 април.
Продукцията на още 8 винарски изби може да бъде дегустирана в дните на изложението.
Освен великолепни вина от региона на Лясковец, своята продукция представя и изба Ялово. Заедно с бутикови вина, добити по стари изпитани технологии, винарната предлага и възможности за туристически посещения и винени турове за ценители.
Всеки ден от четвъртък до неделя в програмата на Международното изложение са предвидени дегустации и срещи с производители. Освен традиционни български сортове, могат да бъдат опитани и вина от италиански сортове грозде, които успешно се развиват при родните климатични условия. Продукцията на изба „Гулбанис“ ще Ви убеди в това.
По време на Международното туристическо изложение най-добрите винарски изби от Централна Северна България представя Винения дегустационен център, разположен в архитектурно-етнографския комплекс „Самоводска чаршия“, който открива свой „филиал“ и в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново.
До неделя можете да опитате от легендарното вино от „мраморната земя“. Вината с марката „Ямантиев“ са специално селектирани от собствени масиви, отглеждани в региона на Ивайловград. Казват, че виното от този край носи полъха на вятъра от Середиземно и Бяло море и дискретния чар на канелените почви. Компанията развива край пограничния град лозови насаждения от сортовете Сира, Пино Ноар, Шардоне, Траминер, Вионие, Аликант Буше и Мускато Бианко. С традиционните Мерло и Каберне Совиньон, палитрата е пълна и заразяваща и най-претенциозните познавачи на виното.
Ако само сте чували за „Врачанска теменуга“ – сега е моментът и да опитате. Собствениците на избата възраждат традиция на повече от 120 години за производство на бяло сухо вино и традиционна мискетова ракия от уникалния български сорт грозде Врачански мискет. Гордост за избата е деликатния аромат и впечатляващия вкус на напитките.
В залите на Международното изложение „Културен туризъм“ – културните специфики на българските винарски традиции!