На територията на община Велико Търново са разположени над 1 500 паметника на културата. Повече от 60 обекта управлява Регионалният исторически музей. Не е по силите на една община, независимо дали голяма или малка, да ги съхранява и развива успешно, ако държавата е абдикирала от тази си отговорност, подчерта заместник-кметът на община Велико Търново Нейко Генчев. Той бе домакин на Международна конференция, фокусирана върху културното наследство, традициите и съвременните изкуства като притегателната сила на съвременните дестинации. Генчев обърна внимание, че опазването на културните ценности е въпрос от национално значение и има общоевропейски и общочовешки измерения.
Пред представителите на дипломатическите мисии, участващи в Международното изложение „Културен туризъм“ 2023, учени и общественици той говори за особения символен статус на Велико Търново в българската култура и история. „Този град олицетворява духа на България, нейните корени и нашето отношение към това безценно наследство очертава пътя ни към бъдещето“, подчерта заместник-кметът. Той припомни Решението на българския Парламент, което легализира почетното звание Историческа и духовна столица на България. Почетната титла носи за Велико Търново и много сериозни отговорности, разкрива значителен потенциал, но и изпратя местната администрация пред сериозни изпитания. През последните години Велико Търново активно сътрудничи с престижни международни организации в областта на опазването и ревитализацията на културното наследство, но на терен амбициите за адекватно възстановяване и експониране на сградите и историческите места с неоценима културна стойност, срещат сериозни проблеми, част от които са свързани с действащото законодателство, а част – са от финансов характер.
Инвестициите в културния туризъм са особено перспективни, подчертаха участниците във форума, защото те съдействат за развитието на много икономически сектори, в това число и на такива, които съхраняват духа и традициите на нациите.