В третия ден на Международното изложение „Културен туризъм“ конференция, посветена на проблемите в опазването, експонирането и съвременното интерпретиране на културното наследство събра в изложбени зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново представители на различни общини, музейната общност, специалисти и изследователи на културния туризъм.
Заместник-министърът на туризма проф. Мариела Модева подчерта, че подходът на екипа на Министерството е да бъде търсен интегриран и системен подход при решаването на проблемите в сектора. „Ние можем да ги идентифицираме, да ги насочим към компетентните институции и да бъдем настоятелно в търсенето на съвместни решения“, подчерта тя и обърна внимание на важността на взаимната координация между всички заинтересовани страни.
Това, от което се нуждаят продуктите на българския културен туризъм е не само реклама, но и умелото използване на новите технологии, каза заместник-министърът. България участва твърде скромно за своя културен потенциал в най-големия европейски проект за споделено културно наследство – проект Европеана. У нас няма единен национален център за дгитализация и технологично представяне на културните ценности, а както подчертаха и специалисти, участващи в конференцията, все още липсват стандарти за дигитализиране на културни обекти. Това е и една от причините, Регионалният исторически музей във Велико Търново, който е дигитализирал ок. 8 000 единици от своите богати фондове, засега да спре процеса, тъй като няма яснота какви данни и по какъв начин следва да бъдат създавани в електронен формат, така че в последствие да бъдат интегрирани в единна система, сподели директорът на РИМ Иван Църов.
В сферата е натрупано значително научно познание, от друга страна българските технологични компании имат респектиращ опит. Важно е потенциалът и усилията им да бъдат обединени и умело управлявани, за да бъдат постигнати очакваните резултати, категорична бе проф. Модева. Тя подчерта и възможностите на новите технологии в пресъздаването на реалността, които имат особено голяма роля за развитието на културния туризъм и открои участието на фирми и общини в Международното изложение „Културен туризъм“. Друга посока за развитие на съвременните обекти на културното наследство, която значително допринася за подобряване на преживяването и въвличане на посетителите са възстановките и диорамите. В този смисъл опитът на Велико Търново в създаването и развитието на Мултимедийния посетителски център заслужи адмирациите на участниците във форума.